Зелений туризм в Карпатах
Ваш незабутній відпочинок в унікальних природних умовах Карпатських гір в поєднанні з домашнім затишком та надзвичайною гостинністю господарів гірських маєтків!
Сільський зелений та екологічний туризм в Карпатах

Туризм

Реклама

Про річкові сплави
Портал Зелений туризм - Новини зеленого туризму

Як вид спорту його заснували на початку XX ст. в Європі. Згодом він набув популярності і на просторах України. Оскільки в СРСР приділялась велика увага спорту, то і сплави не залишились без уваги. Хоча можна заглянути ще глибше. Йдеться про те, що в Карпатах люди віддавна транспортували деревину саме ріками. Хоч такі «маневри» залежать від погодних умов.

Це сезонний вид туризму, бо, зрозуміло, що взимку не поплаваєш. Хоча для того, щоб успішно сплавитись взимку, та й взагалі, потрібна плюсова температура і відсутність льоду. Сезон сплавляння триває від початку березня до кінця жовтня. Звичайно, найкраще сплавлятись навесні, поки ріки дуже повноводні, проте це важче, аніж влітку. Також складність залежить від плавзасобів, що використовуються.

Вибір плавзасобів доволі великий. Наприклад: каяк, каное, байдарка, катамаран, рафт. Каяк – нерозбірний плавзасіб, зазвичай одиночний з дволопастним веслом. Він є найменш стійким і, відповідно, потребує гарних вмінь і досвіду. Вживаний можна купити приблизно від 600 у. о. Каное за конструкцією дуже схоже на каяк. Мінуси – однопастне весло і колінна посадка. Ціна на вживаний така ж.

Байдарка – розбірний плавзасіб, інколи надувний. Дво- або тримісна. Ціна за нову від 1000 у. о. Катамаран – плавзасіб, який складається з дюралюмінієвої або дерев’яної рами (каркасу). До рами підв’язують надувні елементи (гондоли). Посадка колінна. Ціна така ж як і на байдарку. Рафт – надувний човен. Найбільш популярний в США.

Проте для того, щоб почати сплавлятись Вам не обов’зково купувати власний плавзасіб. Вам потрібен лише неопреновий костюм, який на початках, навіть, можна замінити вовняними речима на довгий рукав. Решту спорядження Вам, до прикладу, може дати організація «Манівці», яка займається такого роду діяльністю. Від вибору плавзасобу, в деякій мірі, залежить категорія проходження річки. Якщо для катамарана – категорія друга, то для каяка вона вже може бути третьою.

Ріки діляться на категорії за складністю. Рівнинні річки (Дністер, Західний Буг) – це перша, друга категорії. Гірські річки – це вже друга з елементами третьої (на території України). Прикладом таких є р. Чорний Черемош, на якій, до речі, щорічно проводиться Чемпіонат України. Проте для гірських річок сезон сплавляння триває лише з квітня до початку травня.

Найскладнішим і найінтенсивнішим маршрутом є Яремчанський пролом. Це ріка Прут. Багато з нас побувало в м. Яремче і бачили під мостом водоспад. Це, власне, найважчий поріг на даному маршруті. Любителі не лише сплавів, а й мандрів, наприклад, створюють комбіновані маршрути, тобто з елементами пішого туризму. Яскравим прикладом такого маршруту є р. Білий Черемош. Мінусом є те, що все спорядження потрібно нести на собі. Місцем збору багатьох водників також є так звана Хохлобочка, що в Харківській області. Це антропогенна перешкода, яка створена стоком води із ГЕС. Цікаво, що сусідня Росія є своєрідним магнітом для туристів-водників. Які, побувавши там, рекомендують ріки Кубань, Зєлєнчук, Большая Лаба, Бєлая. Остання відома тим, що в маршруті присутні каньйони. Це робить річку небезпечною, але дуже популярною. Будь-яка помилка в каньйоні може обернутись фатально.

Якщо говорити про травматизм такого виду туризму, то, попри захисне спорядження, все залежить від категорії складності. Починаючи від мозолів і подряпин, закінчуючи серйозними травмами. Звісно, що для важких маршрутів притаманний вищий відсоток травматизму. Взагалі для водника існує декілька основних видів небезпек: «пінна бочка», «тінь» («суводь»), де часто зупиняються відпочити, «вали», «бочки».

У Львові функціонують школи сплавляння, де для Вас проведуть інструктаж, навчать, а потім і дадуть можливість попрактикуватись не лише на озері, а й на річках.

Отож, обмежувати себе лише в одному виді туризму не варто. Є багато можливостей спробувати щось нове. А сплави ріками підійдуть як для спокійної подорожі всією сім’єю, так і для екстремальної. Проте не слід забувати, що ніхто одразу ж не ставав професіоналом. Тому, щоб уникнути травм, радимо Вам ускладнювати маршрут поступово.

Гарних мандрів!

Фото Роман Балук


 
Головна Новини туризму Про річкові сплави