Зелений туризм в Карпатах
Ваш незабутній відпочинок в унікальних природних умовах Карпатських гір в поєднанні з домашнім затишком та надзвичайною гостинністю господарів гірських маєтків!
Сільський зелений та екологічний туризм в Карпатах

Туризм

Реклама

Роман Балук про Марокко: 'Початок пустелі можна порівняти з відчуттям краю світу'
Портал Зелений туризм - Новини зеленого туризму
Роман Балук про Марокко: 'Початок пустелі можна порівняти з відчуттям краю світу'
Яким європейці бачать Схід? Про магнетизм Марокко та цінності його мешканців, відмінні від представників Західного світу, їхнє ставлення до життя, сприйняття щастя та побут, про атмосферу та природу очима львівського фотографа Романа Балука. 

Романе, якою видається країна європейському туристу?

Марокко називають найбільш європеїзованою мусульманською країною. Попри те, там все по-іншому. Відмінності криються у видимому, (тому що бачиш очима), а також на рівні сприйняття внутрішнього, ментального. Розпочну із видимого. Незважаючи на 21 століття і європейську поведінку, жінки вірні традиціям, вони на щодень носять національний одяг яскравих кольорів. Чорного, як у Афганістані, дуже мало. Більшість мають закрите волосся, хустини теж яскраві.

У марокканців цікаве ставлення до синього кольору, вони вважають, що він відлякує зло, мух, нечисть. Відтак, в деяких містах фасади будинків суцільно пофарбовані у синій колір. Щось схоже я бачив на фото з Індії.

Як і Індія Марокко теж є країною контрастів. Можна їхати по вулиці із будівлями у стилі хай-тек і дорогими вітринами магазинів, а за кілька кілометрів опинитись у селі, де люди їздять на ослах і живуть в будинках, які збудовані із землі і виглядають дуже вбогими.

Ми проїхали країну повністю від столиці і до маленьких селищ, де туристи практично не бувають, країна дуже неоднорідна.

Що стосується «невидимого» – у Марокко в людей інші цінності. Вони можуть бути біднішими матеріально, але не бачать у цьому перешкоди для щастя. Вони вміють радіти життю і не почувають себе гіршими від тих, хто має більші статки. Також не залежно від забезпеченості живуть просто. Ми мали змогу остаточно в цьому переконались, коли в останні дні перебування в країні жили у сім’ї, яка є багата, але тим не менше вдома у них все просто: мінімум меблів, характерна арабському світу неорганізованість. Той хаос, який для нас є нонсенсом, для них – норма.

Вражає гамір, шум. Марокканці багато розмовляють. Після цієї поїздки я зробив висновок: «Бідна Європа або нам шкода Європи». Бо коли люди зі Сходу емігрують, вони везуть свій стиль життя, традиції з собою, на відміну від нас, адже ми завжди намагаємось підлаштовуватись під середовище в яке потрапляємо, а та культура є настільки сильною, що вони її везуть з собою».

Якось я був в одному європейському парку розваг, там гуляла компанія молодих арабів, мені вони здались невихованими, бо були дуже гамірними, кричали на всі боки. Це в мене викликало підсвідому неприязнь. І коли ми переплили Гібралтар, вийшли з парому в Танжирі і потрапили на вокзал, я усвідомив, що довкола мене дві тисячі таких людей, як та галаслива компанія у парку і всі вони ідентично поводяться. Кожен щось кричить, щось продає, пропонує, щось везе, кудись рухається. Це викликало в мене культурний шок, з’явилось відчуття, наче я потрапив на іншу планету.

В багатьох містах банальним нагадуванням про те, що ти досі на землі і в звичному для себе середовищі були вивіски з надписами «Кока-кола». Все решта кардинально інше. Якби не було машин і гарних доріг, яскравих вивісок здавалось би, що ти на іншій планеті. Ми були в місцях, де знімали епізоди з фантастичних фільмів, місцини і дійсно наче не з нашої планети.

Як вдалось адаптуватись?

Адаптація відбувається досить швидко. Ми всі люди, тож маємо здатність звикати. Частково призвичаїтись допомогла контрастність країни, бо все ж таки не всюди в Марокко так галасливо. Кожне місто має свою особливість.

Танжир – це величезний порт в одному із найнасиченіших торгівельних шляхів світу. Тож можна було очікувати, що він буде саме таким і через це ми довго в ньому не затримувались. Столиця Марокко Рабат – сучасне місто, розташоване недалеко від Касабланки, яка вважається бізнес-центром арабського світу. В цьому й полягає контраст, бачачи всі ці різні картинки не вдаватись у крайнощі, а шукати в цьому баланс і простіше до всього ставишся.

Як вдавалось порозумітись з місцевими?

Марокканці англійську знають мало. Це переважно ті, хто працюють в туристичній сфері і мають намір заманювати туристів. Марокко – колишня французька колонія, відтак багато людей тут розмовляють французькою, здебільшого це люди старшого віку, які мешкають у містах. Молодь володіє французькою гірше.

Ти говорив про арабський типовий хаос, розтлумач, що це означає.

Зокрема, це стосується руху на дорозі, який є дуже довільним. Клімат дозволяє їздити на скутерах, цей вид пересування є дуже популярним. До цього дорожнього хаосу ми за кілька днів звикли. Тим не менше при такій їзді марокканців за власними правилами, у період перебування в країні ми не бачили жодної ДТП.

Хаос стосується і організаційних моментів. Вразили автовокзали: заходиш в середину в очікуванні табло з розкладом, а бачиш низку кімнат, де знаходяться представники різних фірм, які починають активно агітувати поїхати саме з ними. Графіку немає.

Уяви наш залізничний вокзал і біля однієї з кас кричать: «Стрий, Стрий! Через 2 хвилини відправляємось на Стрий!». А поруч жінка кричить: «Судова вишня!» А третій бігає по колу з купою квитків.

Ми зустріли одного пана, який нам сказав: «Будьте «basic!», тобто будьте простими, як усі місцеві. Цей термін настільки вжився в наш лексикон, що ми все називали бейзік. Як я вже говорив у Марокко все дуже просто. Автовокзал – це стіни та кам’яні лавки.

Як виглядають міста?

Кожне місто має стару і нову частини. Стара називається медіна, це багато будинків з вузенькими вуличками. Будинки були збудовані так щільно, аби зберігати прохолоду і тінь. Вони не високі два-три поверхи і справді старезні. Наприклад, медіна міста Фез не змінюється вже майже тисячу років.

Торгівля у Марокко здебільшого ринкового типу. Супермаркетів немає. За час перебування бачили один. Переважно це ятки. Зверху може жити господар. Дивує, що на одній вулиці по–сусідству з яткою із хлібом, ремонт взуття, а за ним млинці, кав’ярня і ремонт мотоциклів.

Розкажи про національну їжу.

Марокканськими національними стравами є каша кус-кус, приготована на пару з овочевим соусом та Таджин – овочеве рагу спеціально приготоване із соусами спеціями.

Які враження від пустелі?

Пустеля – це наразі чи не найбільше враження в житті. Це середовище настільки незвичне, що важко усвідомити, що ти там насправді був. Вона дуже різко починається. Це виглядає приблизно так: ми їдемо по дорозі, приїжджаємо в містечко, де є готель, кілька житлових будинків, дорога продовжується і в один момент впирається в піщану дюну. Цей початок пустелі можна порівняти з відчуттям краю світу. Пісок у пустелі ідеальний: помаранчево-жовтого кольору, жоден найякісніший пляж не зрівняється. Найкрасивіше у пустелі під час сходу і заходу сонця.

Яке ставлення до туристів?

Дуже привітне. За весь час на нас жодного разу неприязно не глянули. Найнеприємніше ставлення людина-людина було, коли один продавець після нав’язувань дорікнув нам: «Навіщо ви сюди заходили, якщо не мали наміру нічого купувати?» І також був випадок, коли за нами на мотоциклі їхав туристичний менеджер і пропонував нам скористатись послугами його фірми, коли ж ми остаточно відмовились, то він обурено сказав: «Я ще ніколи не бачив таких туристів з України». Це таких дві ситуації, але здебільшого люди у Марокко привітні.

Країна цікаво ставиться до туристів. Вона є близькою і доступною для гостей. Фактично Марокко є найближчою до Європи арабською країною, відтак, аби побачити східний колорит європейці відправляються саме сюди. Тут існує стереотип, якщо ти турист – то маєш купу грошей. Якось ми їхали в автобусі. Він був напівпорожнім. Коли ми вмістились на задніх сидіннях, то зауважили, що стали центром уваги. Пасажири на чолі з кондуктором жваво нас обговорювали. Їм було незвично бачити туристів у громадському транспорті, відтак вони подумали, що у нас величезні проблеми. Ми знали куди їдемо і де виходити, але здалося, що у всіх одразу виникло бажання нам допомогти. Спершу до нас підійшов кондуктор, з яким ми не змогли порозумітись в силу його французької. Потім пасажирка, яка намагалась з’ясувати, на ламаній французько-англійській, що трапилось. В результаті ця жінка вийшла з нами і провела майже півдороги. Потім показала куди йти далі, побажала гарного вечора, поцьомала дівчат на прощання і пішла в іншу сторону.

Марокканська природа, яка вона? «Намалюй» усний пейзаж.

Марокко – контрастна країна не лише рівнем життя, але й природою. Це є берег океану, гірські хребти: причому високі: середній і високий атлас до 4 тисяч метрів і також це пустеля. Країна є протяжна, відтак взимку в межах 24 годин можна сидіти в пустелі і кататись на лижах. Це вражає. Ми проїжджали в середньому 200 км за день і коли ти усвідомлюєш, що вранці склав намет в Сахарі, а щойно розклав його в гірській місцевості, яка майже нічим не відрізняється від наших Карпат і GPS повідомляє тобі, що ти на висоті 2000 метрів, трохи нижче шумить річка, ти дивишся на годинник і усвідомлюєш, що минуло лише 12 годин, це дійсно неймовірно.

Як марокканці реагують на фотооб’єктив?

Ми думали, що привітніше. Не дуже люблять фотографуватись, особливо в людних місцях, на ринку. Люди стримано реагують на камеру.

Що ти відкрив для себе в межах цієї мандрівки?

Я відкрив, що автономно подорожувати набагато цікавіше. Подорожувати з наметом, маршрутом, який можеш коригувати, з часом, яким можеш розпоряджатися сам. І важливим є те, що ти можеш контактувати з місцевими жителями. Тепер я ще більше співчуваю людям, які їдуть на відпочинок за туристичними путівками на берег океану і перебувають в одному місці 10 днів.

Ще одним моїм відкриттям стало те, що подорожувати в іншу кліматичну зону дуже приємно для душі, особливо, коли Львів засипає снігом і ти розумієш, що не їдеш просто купатися, а відкрити для себе щось абсолютно нове.

Поїздка була фізично простішою, ніж ми собі уявляли. Завдяки гарним дорогам, хорошій погоді, ми не втомлювались, так як думали напередодні. В будь-який момент, їдучи по дорозі, ми мали можливість зупинитися, перепочити, випити найсмачнішого в житті апельсинового фрешу (за чотири гривні на наші гроші).

Фото Романа Балука

Роксолана Савчин


 
Головна Новини туризму Роман Балук про Марокко: 'Початок пустелі можна порівняти з відчуттям краю світу'