
«Гуд бай, Ленін» за 80 гривень
Як правило, «проблемою №1» для кожного туриста є вибір місця проживання. На щастя, тепер майже у всіх є Інтернет, а в ньому – www.booking.com – сайт, який надає послуги з онлайн-бронювання готелів. Декілька вечорів біля комп’ютера – і з близько 250 пропонованих готелів Закопаного ми обрали невеличкий пансіонат «Шаротка». Спонукало нас до цього оптимальне поєднання ціни та якості, місцезнаходження неподалік центру міста (15 хвилин легкої ходи до головної вулиці курорту Крупувкі), позитивні відгуки попередніх гостей пансіонату щодо панування тут сімейно-домашньої атмосфери.
Варто зазначити, що обрати місце проживання у Закопаному не становить жодних проблем. Ще на автовокзалі чи при в’їзді до міста вас зустрічають місцеві жителі з табличками «Wolne pokojе» («Вільні приміщення»). Серед пропозицій – як ліжко у хостелі «Гуд бай, Ленін» за 80 гривень, так і апартаменти у чотирьохзірковому готелі за 500 доларів. Та оптимальний бюджетний варіант в межах 160-250 гривень за добу знайдете без проблем! Єдине, що дивує, так це час поселення в готелі – після 14 чи 16 год., тоді як у світі загальноприйнято рахувати т.зв. готельну добу з 12 год. Однак варто пам'ятати, що взимку Закопане є гірськолижною «Меккою», тому з вільними місцями тут доволі проблематично. На Новий рік номери бронюють заздалегідь.
42 долари – і за 10 годин ви в Закопаному
Добратись до Закопаного зі Львова можна також без проблем. Зі Стрийського автовокзалу о 22-й годині відправляється рейсовий автобус до Кракова. Сплачуєте 290 гривень і о п’ятій ранку ви вже у столиці Малопольщі. Звідти практично кожних 20-30 хвилин курсують комфортабельні автобуси, які за майже три години довезуть вас до Закопаного. Квиток за 20 злотих (50 гривень за курсом злотого) можна придбати у водія, який відразу ж на касовому апараті (є в кожному автобусі!) видрукує вам чек.
Хоча існує і більш економний шлях подолання 470-кілометрової відстані зі Львова до Закопаного. На головному залізничному вокзалі потрібно сісти у маршрутку Львів-Шегині (квиток коштує 25 грн.) та перетнути кордон через піший перехід у Медиці. Звідти за 2 злотих (5 гривень) доїхати на маршрутці до Перемишля і на електричці з двома пересадками приїхати до Кракова (близько 40 злотих). З Кракова до Закопаного проїзд потягом коштуватиме на третину дешевше, аніж автобусом. Загалом можна зекономити до 140 гривень на одну особу в одну сторону. Але при цьому суттєво програти у часі та комфорті подорожування.
Чарівні гори для бабусь і немовлят
Розпочати свою мандрівку горами раджу із самого ранку після приїзду до міста. Неабиякою популярністю у туристів користується канатна дорога на Каспрови Вєрх (1987 м н.р.м). Вдень, аби потрапити до вагончика, вам доведеться вистояти в черзі близько чотирьох годин! Тому залишайте наплічник у камері схову на автовокзалі у Закопаному й міською маршруткою (вартість проїзду -4 злотих) їдьте до передмістя Кужьніце, де на висоті 1028 м н.р.м розташована нижня станція канатки. Квиток вгору коштує 39 злотих (100 грн.), вгору-вниз – 49 злотих.
Чимало людей купують подвійний квиток ‒ відразу й на спуск, але, піднявшись майже на 2-кілометрову висоту, виникає непереборне бажання прогулятись горами й спуститись вниз, у долину, пішки, насолоджуючись дивовижними краєвидами Татр. Повернення до Закопаного протоптаними гірськими стежками триватиме три- чотири години. Тож вирушайте у піший похід – не пожалкуєте!
Варто зазначити, що мандрівка Татрами суттєво відрізняється від походів в Українських Карпатах. У Польщі – це ціла індустрія з давніми традиціями, своєрідний національний вид спорту чи проведення вільного часу. Одночасно на маршрутах перебувають тисячі людей! Складається враження, що тут не високі гори, а стометрівка у якомусь міському парку. В горах ми зустрічали безліч молодих пар з маленькими дітьми (навіть немовлятами!), а також настільки стареньких пань, які у нас не ходили б вже навіть до церкви. Туристичні маршрути тут добре ознаковані та безпечні, скрізь т.зв. схроніска, де можна поїсти та перепочити, всюди стоять біотуалети.
Щодо одягу та взуття, то, безумовно, вони повинні бути зручними. Ми запаслись гірським спорядженням у Львові. Але в Закопаному є безліч магазинів, де можна придбати все необхідне набагато дешевше, ніж у Львові.
Щодо харчування, то тут також немає з тим проблем. Центральна вулиця міста Крупувкі «живе» практично цілодобово. Десятки кафе, барів, ресторанів на будь-який смак та гаманець. Загалом, ціни такі ж, як і у Львові. За 100 грн. на двох можна смачно та ситно пообідати. Похід у ресторан національної кухні обійдеться у 250 грн.
Морське Око, яке відстояв у суді львівський професор
У Закопаному на кожному кроці продаються недорогі карти (8-15 злотих) з детальним описом маршрутів, так що точно не заблукаєте! Якщо вирушаєте на т.зв. довгий вік-енд, то обов’язковою програмою відвідування повинна бути прогулянка до найбільшого в Татрах озера Морське Око. Розташоване воно на висоті 1395 м н.р.м і має площу до 35 га. Неподалік, в годині пішого переходу, на півтора кілометровій висоті знаходиться озеро Чорний Став. Над ним височіє вершина Риси (2 499 м н.р.м). Для та готових до випробувань туристів шлях туди триватиме чотири години. Цікаво, що де-не-де ще лежить сніг.
Із Закопаного до околиць Морського Ока (як і до всіх інших атракційних туристичних об’єктів) можна доїхати маршруткою за 10 злотих. За вхід на територію національного парку потрібно заплатити 4 злотих. Після перепускного пункту вас чекає тригодинний піший похід до озера. Але бажаючі можуть доїхати й на т.зв. кінних таксі – довгих возах, на яких коники везуть туристів десь 50 хвилин вгору. Та коштує таке задоволення 40 злотих з особи.
Проте всі ці фінансово-фізичні перешкоди вартують мальовничих краєвидів Морського Ока. Краса й враження незабутні! Тому й не дивно, що в сезон до озера на вихідних піднімаються в середньому до 10 тисяч туристів. Немало серед них іноземців, здебільшого німців та угорців. До речі, в свій час австрійці (поляки) мали серйозну дипломатичну суперечку за це озеро з угорцями. Був утворений навіть спеціальний міжнародний суд для вирішення цього територіального поділу. Цікаво, що уряд Галичини у судових засіданнях представляв професор права Львівського університету Освальд Бальцер. У 1902 році його багатогодинна промова стала вирішальною в ухваленні рішення про залишання території навколо Морського Ока у складі Західної Галичини. До речі, похований Освальд Бальцер на Личаківському кладовищі у Львові.
Про Закопане й Татри можна розповідати ще дуже багато. Окремі враження від печер, водоспадів, сплавів гірськими ріками. Але пам'ятаймо, що краще гір можуть бути лише гори! Хотілось би зазначити, що туристичні бюро цього курортного містечка пропонують одноденні поїздки до Словаччини, Будапешта, Відня, Праги, на термальні джерела. Без жодних віз та стояння у чергах на кордоні й за цілком доступними цінами! Але це вже тема іншої туристичної історії.